Starost o auto


Auto je něco, co je tady s námi už opravdu hodně dlouho. Věděli jste, že dříve, než se ještě vynalezl automobil, že byli pouze jenom koně a koňské povozy? Ano, takhle to dříve bylo a já si myslím, že kdyby to takhle bylo stále, že by byly pouze jenom koňské povozy, že by to bylo lepší, bylo by to hlavně ekonomičtější a nebyly by takové emise, jak by to vlastně bylo. A jaké by bylo parkoviště? Kam by parkovali koně anebo koňské povozy? No nevím, jak by to bylo, ale myslím si, že by to vypadalo lépe, a dokonce si myslím, že by i bylo méně havárek, protože kůň sám ví, kdy zatočit anebo kam jít anebo jak běžet, kdežto auto ovládá člověk.

Vzpomínáte na retro auta?

Já vím, že koně taky může ovládat člověk, ale i kůň, přesto že když ho člověk ovládá a kůň si postaví hlavu, tak s ním jednoznačně nikdo nehne. Ale na druhou stranu zase musím uznat, že jsem také ráda, že žiji v téhle době, kdy už je mít auto doma v garáži, že je to úplně normální. Hodně lidí říká, že je prý dokonce nenormální, že třeba když je vícečlenná rodina, všichni mají řidičské oprávnění nebo ho mohou mít a nemají vůbec automobil.

Koňské povozy jsou skvělé.

Co je na tom špatného? Já znám jednu rodinu, kde všichni jsou opravdu zdraví. Mohli by mít řidičské oprávnění, ale nikdo to nechce. Prý jim stačí autobus nebo vlak a občas jedou také uberme anebo si vezmou taxi. Jako já tohle chápu. Třeba se lidem nechce ani utrácet za automobil, že oni mi řekli, že nechtějí zahlcovat planetu. Oni jsou asi takoví aktivisté, že raději budou jezdit hromadnou dopravou, než aby si koupili sami sobě automobil nebo třeba dva automobily. Chápu, že autobus nebo vlak je levnější, že vlastně nemusíte platit pojistku a tak podobně. Kdežto když si koupíte auto, tak musíte platit pojistku, musíte ho čistit a celkově se o auto starat. Není to jako autobus, který není vlastně váš.