Pohon automobilů


Dostupné varianty

Když si budete chtít v dnešní době pořídit automobil, tak máte opravdu širokou nabídku a můžete se vybrat od malých městských automobilů až po dodávky, pokud se tedy bavíme o řidičském průkazu skupiny B. Výběr je samozřejmě čistě individuální, protože každý chce využívat svůj vůz k jinému účelu.

vůz v noci

Na automobilech je hezky vidět vývoj průmyslu, protože v tomto odvětví se jako v jednom z prvních uplatňují technologické novinky a inovace, přičemž dnes se automobilky musí řídit poměrně přísnými emisními normami, což se odráží ve snaze snížit co nejvíce spotřebu i hmotnost. Díky tomu jsou i spalovací motory poměrně čisté, do popředí se však dostávají i další druhy pohonu. Nejvíce diskutovaným je elektrický motor, který je lokálně bezemisní, ovšem záleží, jakým způsobem je elektřina pro jeho provoz vyráběna. Nevýhody jako vyšší hmotnost a nutnost čekat na dobití vyvažují nižší provozní náklady a přítomnost moderních technologií.

Vodík

O pohonu na vodík jste jistě už někdy slyšeli a nemuselo to být u automobilů, protože se mu často přezdívá palivo budoucnosti. Jde v podstatě také o elektromobil, protože to celé funguje tak, že natankujete vodík a ten chemickou reakcí vyrábí elektřinu v bateriích, takže zde zase hovoříme o bezemisním vozu, akorát tankování je rozhodně rychlejší než dobíjení. Bohužel v současnosti není tolik možností, kde u nás vodík doplnit a vozy jsou zatíženy také jistými nevýhodami.

dobíjecí stanice

Kromě těch stejných jako u elektromobilů další místo zabere kromě samotní baterie nádrž na vodík a ceny těchto vozů jsou ještě vyšší než u elektromobilů. Když se však podíváme do minulosti, tak elektromobily byly také velmi ojedinělé a veřejné dobíjecí stanice takřka neexistovali, ovšem jsme v době, kdy se začínají prosazovat stále více a právě tento osu může čekat i vozy na vodík.